המדריך המלא: תקנות הובלת מבנים רחבים וגבוהים

הובלה של דירה מעולם לא הייתה פעולה 'קלילה', אך יחד עם זאת היא גם לרוב לא דורשת פרוצדורות מיוחדות ותיאום מורכבים מלבד התיאום מול חברת ההובלות. כאשר מדברים על הובלות באזור יהודה ושומרון ישנן תקנות נוספות שרבים מהאנשים אינם מכירים את הנוהל המדויק, וכאשר מדובר על הובלה של מבנים רחבים וגבוהים – החוקים נעשים מעורפלים עוד יותר.

הובלה של מבנים היא פעולה מורכבת ומסוכנת, שכן מדובר על משקלים גדולים מאוד הדורשים ניסיון ומקצועיות. בכל הקשור להובלת מבנים, ובאופן מיוחד מבנים רחבים וגבוהים, אנו ממליצים לעבוד אך ורק עם חברה בעלת רזומה וניסיון בתחום. אז כדי שלא תיכנסו לתחום הרחב הזה ללא ידע בסיסי, במאמר הבא נפרוס עבורכם את עיקרי המידע שיש לדעת לפני ביצוע הובלה של מבנים רחבים וגבוהים.

מתי מבנה מוגדר כ'מבנה חריג'?

בדומה לנושאים רבים בתחום התעבורה גם הובלת מבנים זוכה לחקיקה מסודרת ובעלת סעיפים רבים. אולם לפני שנתייחס לסעיפים השונים שנכתבו ביחס לתחום זה, יש לשאול שאלה בסיסית יותר: מה ההגדרה של מבנה רחב וגבוה? וממילא איך ניתן לדעת האם ההובלה שלכם היא הובלה של מבנה נייד סטנדרטי או שמא מדובר על הובלה מורכבת יותר?

ראשית נציין שחברה מקצועית נדרשת לדעת היטב כיצד לבצע העמסה של מבנה, וממילא מהם האמצעים הדרושים לטובת ההעמסה, האם יש צורך במנוף או משאית, ואם משאית – מהו גודל המשאית הנדרש. לעיתים מפאת האורך והמשקל של המבנה הנייד המבנה יוגדר כ'מבנה חריג' כך שמבחינת החוק כדי להעביר אותו ליעד אחר יש צורך לקבל אישור לטובת ליווי משטרתי לכל אורך ההובלה. בנוהל זה משתמשים לרוב בהובלה של גשרים, בטון משוריין, מוטות ברזל כבדים וארוכים ודומה. 

במקרים מסוימים כדאי לקחת בחשבון אופציה של פירוק חלקי המבנה והרכבתם מחדש ביעד החדש, זאת כאשר ליווי משטרתי הופך את התהליך ליקר מדי.

מהם התנאים לביצוע הובלת מבנים רחבים וגבוהים?

תקנות הבטיחות קובעות שלא ניתן לבצע הובלה של מבנה נייד אלא אם כן מבנה הרכב, על כל חלקיו ואביזריו, מתאים להובלה של המטען בצורה בטוחה וזהירה. כמו כן יש לוודאי שהמטען איננו חורג מחוץ לדפנות הצדדים של הרכב, או יותר ממטר אחד מעבר לנקודה הקיצונית ביותר של הרכב, הן בחלקו הקדמי והן בחלקו האחורי, כפי שקבע יצרן הרכב.

התקנות קובעות שהובלה מותרת רק כאשר המטען מסודר באופן שגובהו מפני הדרך ועד הנקודה הגבוהה ביותר איננה עולה על משקל מסוים, כל רכב על פי המשקל הכולל המותר לגביו. בטבלה הבאה ריכזנו בעניין זה מספר דוגמאות של רכבים שונים.

משקל כולל של הרכב: גובה מפני הדרך עד הנקודה הגבוהה:
עד 1500 ק"ג 2.50 מטר
מ-1501 ק"ג עד 3500 ק"ג 3.00 מטר
מ-3501 ק"ג עד 8000 ק"ג 3.50 מטר
מעל 8000 ק"ג 4.00 מטר

 

מבנים ניידים מובלים על משאיות שהמשקל הכולל שלהם הוא מעל 8,000 ק"ג ולכן גובה המטען יכול להיות 4 מטר מגובה הכביש עד לקצה המבנה. גובה של הפלטה של משאית סטנדרטית היא קצת יותר ממטר ולכן כל המבנים שגובהם מעל 3 מטר מתחילים לייצר לנו חריגה בגובה המותר ללא אישורים ותיאומים מיוחדים. 

שימו לב לשדה הראייה של הנהג

הערה חשובה לא פחות קשורה לשדה הראייה של הנהג. חשוב מאוד לשים לב שהמטען או המכסה שלו לא יחסו או יגבילו את שדה הראייה של הרכב הנוהג מלפניהם או מצדיהם. כמו כן יש לשים לב שהמטען לא מסתיר מעיני הנהג את המראות השונות, למעט במקרה בו הרכב המוביל מלווה בכל רגע ע"י רכב אחר. כמובן יש לשים לב שלא לחסום את הגישה לתא הנהג, ולא את היציאה ממנו.

היבט בטיחותי זה חשוב לא רק מצד הרכב הנוהג אלא גם מצד הסביבה שלו, כך שהמטען לא יסתיר מעיני עוברי הדרך את הפנסים, המחזירורים של כלי הרכב או לוחיות הזיהוי.

טבלת קריטריונים וזמני תקן

מאפייני מטען (רכב) סיווג המטענים (רכבים) חריגים פירוט סוגי המטענים (רכבים) מחייב קבלת היתר הובלה זמן טיפול

נדרש לקבלת

היתר (*)

מסמכים שיצורפו לבקשה להיתר  (**) סיור מקדים סיור מסכם
משקל כולל 1-W עד 80 טון כן עד שבועיים 1,3
W-2 120-80 טון כן 4-2 שבועות 1,2,3
WL-2 140-120 טון ומעל 20 מטר כן 4-2 שבועות 1,2,3 + +
W-3 150-120 טון כן 5-3 שבועות 1,2,3 + +
4-W מעל 150 טון כן עד 10 שבועות 1,2,3 + +
גובה H-1 עד 4.8 מטר לא
H-2 מעל 4.8 מטר כן עד 7 ימי עבודה 1,3
רוחב WD-1 בין 3.4 מטר עד 3.6 מטר כן עד 7 ימי עבודה
WD-2 מעל 3.6 מטר כן עד 7 ימי עבודה 1,3
אורך L-1 עד 20 מטר לא
L-2 מעל 20 מטר כן עד 7 ימי עבודה 1,3

 

* במקרה בו אתם עתידים להוביל מטען עם מספר מאפיינים חריגים, כמו: משקל ורוחב או משקל ואורך, הקריטריון למשך זמן הטיפול ישתנה וייקבע בהתאם למאפיין בעל משך זמן הטיפול הארוך ביותר.

** כאשר מגישים בקשת היתר להובלת מטען עם יותר ממאפיין חריג אחד עליכם לכלול את מקסימום המסמכים הנדרשים, והם: 1. טופס בקשה מקוון לקבלת היתר הובלה; 2. רשימת תיוג לתיק תכנון הובלה; 3. כתב התחייבות ואחריות לביצוע הובלת מטען.

רוצים לקבל הצעת מחיר?
מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם!
שתפו אותנו

לחצו על הריבוע הזה למעבר לקטלוג המבנים ניידים שלנו. בקטלוג תמצאו תמונות\סרטונים של המוצרים, מפרט טכני, מידות ועוד. 

אולי יעניין אתכם גם
הובלות
ושרותים
רוצים לקבל הצעת מחיר?
מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם!

י.א. גואטה

הובלות ושירותים

Call Now Button