מבנה נייד על גלגלים

בתרבות המודרנית המאופיינת בתנועה מתמדת ורצון גובר בהרפתקאות, הרעיון של בית על גלגלים מעולם לא היה אטרקטיבי יותר. אז במידה ואתם מחפשים הרפתקה מרתקת, זה הזמן להיכנס לעולם של מבנים ניידים על גלגלים, שבו התפיסה המסורתית על צורת המגורים בבית קבע מבטון הולכת ומשתחררת ומפנה את מקומה לאורח חיים נודד המספק חופש, גמישות וסקרנות.

חברת י.א גואטה, העוסקת בין היתר בהשכרה ומכירה של מבנים ניידים על גלגלים, מביאה לפניכם את המידע הנחוץ אודות מבנה נייד על גלגלים תוך דגש על חניית מבנה נייד על גלגלים, מה אומר החוק על חנייה מסוג זה והאם תוכלו להחנות את הרכב הממונע שלכם בכל מקום. 

מהם מבנים ניידים על גלגלים?

מבנים ניידים על גלגלים, הם חללי מגורים עצמאיים שנועדו להיות ניידים ולנסוע בכבישים. המבנים הרב-תכליתיים הללו משלבים את הנוחות של הבית הקלאסי יחד עם הגמישות של רכב, ומאפשרים לאנשים לצאת להרפתקאות תוך שהם נושאים איתם את המגורים שלהם. מבנים אלה כוללים שירותים חיוניים כגון אזורי שינה, מטבחים וכן חדרי אמבטיה ואחסון, המאפשרים לדיירים לספק את צרכיהם היומיומיים תוך כדי תנועה.

ההבדל בין מבנים ניידים על גלגלים לבין מבנים יבילים למגורים הוא, שאת המבנים הניידים על גלגלים ניתן להעביר בקלות ממקום למקום, לעומת מבנים יבילים למגורים (או 'קרוואן' בשפה המוכרת יותר) שעשויים לרוב מבנייה קלה או ממכולות. מבנים ניידים על גלגלים משלבים למעשה בין נוחות הניידות של הרכב לבין האפשרות לנהל משק בית תקין בתוך מבנה נייד.

 

מבנה נייד
מבנה נייד על גלגלים

 

איפה מותר להחנות בית על גלגלים?

אם מבנה מגיע עם גלגלים ופירוש הדבר שהוא נייד, ממילא מתעוררת השאלה – היכן מחנים אותו כאשר אני עובר למקום אחר? האם החוק מגביל בעל מבנה נייד על גלגלים בעניין הזה? האם ישנה מגבלת זמן של חנייה במקומות ציבוריים?

ראשית עלינו לבצע חלוקה בין קרוואן ממונע על גלגלים לבין מבנה נייד הרתום לרכב. ההתייחסות אל קרוואן ממונע הוא כמו אל כל רכב סטנדרטי אחר, בעוד שההתייחסות לקרוואן נגרר היא קצת יותר מורכבת.

דינו של בית על גלגלים נחשב מבחינת החוק הוא כמו דינו של כל רכב אחר. ולכן, במקום בו מותר להחנות רכב רגיל – בחינם או בתשלום – מותר יהיה גם להחנות את המבנה הנייד שלכם.

כדאי לדעת שמכיוון שתרבות הקרוואנים בישראל הולכת וגדלה, ישנם חניונים שמספקים כיום חנייה ייעודית לקרוואנים – ואפילו לטווחי זמן ארוכים. בחניונים לטווחי זמן ארוכים (כדוגמת חוף דור, שהוא מבין היחידים שמספק שירות כזה) אף יאפשרו לכם להתחבר לנקודת מים וחשמל כדי שתוכלו לנהל אורח חיים תקין לאורך זמן. יחד עם זאת, תוכלו להחנות את המבנה שלכם בחינם בכל מקום שאיננו שטח פרטי או מקום בו אסורה החנייה.

לסיכומו של דבר, בכל הקשור למבנה נייד על גלגלים בישראל לא קיימת כיום חקיקה מיוחדת בנידון וממילא תוכלו להחנות את המבנה שלכם בכל מקום בו החנייה מותרת גם לרכב רגיל.

חניית מבנה מגורים נייד – ללא גלגלים

בשונה ממבנה נייד על גלגלים שדינו כאמור כדין רכב רגיל, מבנה מגורים הרתום לרכב זוכה להתייחסות שונה.

וזו לשון החוק בעניין:

"תקנה 69 (ו) לא יחנה אדם רכב לא יעמידנו ולא ישאירנו עומד בדרך אם – (1) רוחבו עולה על 2.50 מטר, למעט רכב צה"ל שנעצר לשם מילוי תפקיד צבאי; (2) הוא גרור או נתמך שנותק מגורר או תומך, אלא בעת ביצוע עבודות כאמור בתקנה 69 (ב)(3)".

משמעות החוק היא, שלא ניתן להשאיר את הקרוואן הנייד לצד המדרכה כפי שהייתם עושים ברכב האישי שלכם. האפשרות היחידה שלכם להחנות לצד המדרכה היא במידה והמבנה עצמו נותר רתום לרכב/משאית שגוררת אותו. כל זמן שהמבנה תופס חנייה הרכב הגורר צריך להיות מושבת, זאת עד שתמצאו חנייה מוסדרת עבור הקרוואן הנגרר.

חיבור לתשתיות במבנה נייד על גלגלים

למעשה קיימות היום 3 אפשרויות דרכן מבנה נייד על גלגלים יכול להתחבר לתשתיות:

  1. חיבור לתשתיות קיימות – כאשר חונים בחניוני קרוואנים או בחניוני מגורים עם חיבורים לחשמל, בתים ניידים אלה יכולים להתחבר בקלות לרשת עבור מקור כוח אמין. פתרון זה עשוי לספק לכם מענה גם לתשתיות מים הנדרשות. 
  2. חיבור לגנרטור – גנרטורים המופעלים על ידי בנזין, פרופאן או דיזל מציעים עצמאות במהלך נסיעות מרוחקות וגם הם מהווים פתרון טוב למגורים ארוכי טווח.

  3. פאנלים סולאריים – אפשרות נוספת היא פאנלים סולאריים המותקנים על הגג ומייצרים חשמל נקי המאוחסן בסוללות המשולבות. בשני המקרים האחרונים תצטרכו לספק מים דרך מיכלים גדולים אותם תמלאו מפעם לפעם.
רוצים לקבל הצעת מחיר?
מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם!
שתפו אותנו

לחצו על הריבוע הזה למעבר לקטלוג המבנים ניידים שלנו. בקטלוג תמצאו תמונות\סרטונים של המוצרים, מפרט טכני, מידות ועוד. 

אולי יעניין אתכם גם
הובלות
ושרותים
רוצים לקבל הצעת מחיר?
מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם!

י.א. גואטה

הובלות ושירותים

Call Now Button